Obchody Jubileuszu odbyły się w dniu 23 września 2017 r. i rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele parafii pw. Narodzenia NMP w Jeżowem, którą celebrowali: Ks. Mirosław Frączek – kapelan myśliwych okręgu tarnobrzeskiego, Ks. proboszcz Krzysztof Pałac oraz Ks. proboszcz Grzegorz Stępień. Po Mszy Świętej w restauracji „Słoneczko” w Kamieniu odbyła się druga, formalna część uroczystości jubileuszowej, w czasie której Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczony został sztandar Koła, zasłużeni członkowie Srebrnymi i Brązowymi Medalami Zasługi Łowieckiej, a wszyscy członkowie Koła i zaproszeni goście otrzymali medale pamiątkowe - specjalnie wybite z okazji Jubileuszu 70-lecia Koła.

Uroczystości zaszczycili swoją obecnością: m.in. Mieczysław Miazga poseł na Sejm RP, Marek Stępak - Wójt Gminy Jeżowe, gospodarz gminy, na terenie której Koło powstało i działa do dzisiaj, który z okazji tak zacnego i wyjątkowego Jubileuszu  - 70 lecia założenia Koła Łowieckiego „Jeleń” w Jeżowem, w imieniu władz samorządowych Gminy Jeżowe złożył serdeczne gratulacje, słowa uznania i podziękowania za kilkudziesięcioletnią działalność  w zakresie aktywnej gospodarki łowieckiej, ochrony naturalnego środowiska bytowania zwierząt i piękna podkarpackiej przyrody. Podkreślił, że członkowie Koła kontynuują chlubne tradycje polskiego łowiectwa przestrzegając zasad prawa łowieckiego i wartości trwale wpisanych w etykę łowiecką. Życzył wszystkim członkom Koła wytrwałości w rozwijaniu kultury myśliwskiej i łowieckich pasji, ochrony wartościowych tradycji myśliwskich i ich krzewienia wśród młodego pokolenia.

W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli też: Lidia Błądek radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Robert Bednarz Starosta Niżański, Jerzy Bednarz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz przedstawiciele władz Polskiego Związku Łowieckiego: Rady Okręgowej PZŁ w Tarnobrzegu z pocztem sztandarowym i Kół Łowieckich „BAŻANT” - Nisko i „KNIEJA” - Stalowa Wola wraz z pocztami sztandarowymi. Przybyli przedstawiciele Naczelnej Rady Łowieckiej Marian Tatara, Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnobrzegu Tadeusz Jabłoński, oraz Przewodniczący Zarządu Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnobrzegu Jan Czub.

Krótka historia powstania i działalności Koła Łowieckiego „JELEŃ” w Jeżowem 
        (oprac: Bronisław Pasiak)

Na przełomie 1946/47 roku Piotr Zaguła, Jakub Tomczyk, Józef Bakalarz, Józef Piędel, Antoni Adamczyk i Jan Pasiak  utworzyli Spółkę Łowiecką „Jeleń” w Jeżowem. Pierwszym Przewodniczącym Spółki był Piotr Zaguła – Wice wójt Gminy w Jeżowem.
Spółka ta w następnych latach przeistoczyła się organizacyjnie w Koło Łowieckie „Ponowa” , która na bazie umów dzierżawnych prowadziła gospodarkę łowiecką na obszarze 5458 ha umiejscowionym na terenie miejscowości – Jeżowe – 4208 ha w tym 380 ha lasu, Nowy Kamień – 650 ha w tym 20 ha lasu oraz Jata – 600 ha w tym 60 ha lasu. Po kolejnych przekształceniach spółka dnia 27 stycznia 1960 roku utworzyła Koło Łowieckie „Jeleń” w Jeżowem, wpisane do rejestru z dniem 18 września 1960 roku, funkcjonujące pod tą nazwą do dnia dzisiejszego.
Członkami tego Koła byli: Józef Zygmunt, Jan Pasiak, Antoni Adamczyk, Stanisław Bakalarz, Bogumił Dankiewicz, Stanisław Kalinowski, Edward Bartnik, Ignacy Herecki, Zdzisław Podgórski, Michał Kobylarz, Stanisław Szewczyk, Jan Tomczyk i Stanisław Chudzik.
      Obwód kiedyś typowo polny o małej ilości lasów i zakrzaczeń w ostatnim, można przyjąć 25 leciu, uległ zasadniczym przeobrażeniom. Kiedyś tereny mocno użytkowane rolniczo o dużej różnorodności niewielkich obszarowo upraw, z czego podstawę stanowiły grunty orne, dziś przeobraziły się w tereny o znaczącej obszarowo ilości nasadzeń leśnych, samosiejek, gruntów nieużytkowanych rolniczo – nieużytków, co między innymi przyczyniło się do dużych zmian w zwierzostanach.
Dawniej na tym obszarze dominował zając i kuropatwa. Dziś praktycznie nie pozyskujemy tych gatunków a od tego roku rozpoczęliśmy działania zmierzające do przywrócenia ich polom naszego rejonu, poprzez zakupienie i wypuszczenie pilotażowych partii kuropatw i zajęcy. Czekamy z niecierpliwością na efekty tych działań.

Dzięki podobnym staraniom w minionych latach udało się nam mocno rozbudować pogłowie bażanta, który dziś licznie występuje w każdej części obwodu.
Mówiąc o zwierzostanach nie sposób nie wspomnieć o zwierzynie grubej i czarnej. Pogłowie jelenia niezbyt liczne w początkach funkcjonowania Koła, pozyskanie kształtowało się na poziomie 3 – 5 sztuk dzięki silnej tendencji wzrostowej w latach 80 - tych na chwilę obecną możliwe jest pozyskanie na poziomie ok 15 sztuk.
Zwierzyna czarna – dziki, kiedyś nieliczne jeszcze w latach 80 pozyskanie kształtowało się na poziomie 7, 10 sztuk na wskutek intensywnego rozwoju populacji począwszy od ok. 2007 wzrosło stopniowo aż do 90 sztuk w poprzednim sezonie.

Na gospodarowanym przez Koło obwodzie, niestety pomimo podejmowanych działań licznie występuje lis, którego staramy się usilnie redukować ze względu na straty w zwierzynie drobnej jak też na straty w gospodarstwach domowych, pozyskanie na poziomie ok. 40 – 50 sztuk.
Na dobrze zadomowił się bóbr czyniąc znaczne straty w drzewostanach, w wyniku czego od ubiegłego roku mimo tego, że znajduje się na liście zwierząt chronionych, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie i zredukowanie ich populacji poprzez odstrzał redukcyjny.
Wymienione gatunki zwierząt łownych są najliczniej reprezentowane na gospodarowanym przez nas obwodzie. Występują również mniej licznie dzikie kaczki, kuny, tchórze, jenoty, borsuki, gołębie grzywacze i słonki.

Obecnie Koło dzierżawi obwód polny o powierzchni całkowitej 7735 ha i liczy 29 członków. Aktualny skład Zarządu Koła: Bronisław Pasiak – Prezes, Marcin Rychlak – Łowczy, Wiesław Siuśta – Skarbnik, Ryszard Hawryło – Sekretarz.

Autor zdjęć : Paweł Golas