Dzisiaj Światowy Dzień Rzucania Palenia, który zawsze przypada w trzeci czwartek listopada. Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Sam pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

 Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.
Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia
w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.

Dlaczego warto rzucić palenie?
Rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym, co najważniejsze, problemów zdrowotnych, z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej, jak i jej bliskich.
Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym:
Nowotworowych
Układu krążenia
Układu Oddechowego
Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym, a nawet estetycznym.

rzyc palenie porady

Dlatego właśnie warto rzucić palenie!

Informacje dot. sposobów rzucania palenia oraz historie osób, którym udało się zerwać
z nałogiem dostępne są na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl. Na portalu można znaleźć wiele porad, informacji i praktycznych narzędzi przydatnych dla osób rzucających palenia. Istnieje również możliwość nadsyłania pytań do eksperta.