We wczorajszym Tygodniku "Sztafeta" ukazał się ciekawy artykuł pt. "Pamięć o partyzantach wciąż żyje" dotyczący historycznego wydarzenia, którym była krwawa potyczka partyzantów z Niemcami, która miała miejsce 75 lat temu w Groblach w dniu 14 maja 1943r., gdy około 30 osobowa grupa partyzantów z dwóch oddziałów partyzanckich "Ojca Jana" i "Lecha" zaatakowała wojskowy majątek rolno-hodowlany "Liegenschaft" w Groblach.

Donos leśniczego do Niemców o planowanej akcji przez partyzantów (za pośrednictwem jego żony) spowodował, że Niemcy byli przygotowani na atak i w konsekwencji kilkugodzinna strzelanina z Niemcami zakończyła się porażką. W trakcie potyczki zginęło 5 partyzantów (czterech na miejscu i jeden wyniesiony z pola walki, zmarł w wyniku odniesionych ran) i siedmiu zostało rannych.

Pamięć o tym wydarzeniu przetrwała w grobelskich rodzinach, a w dniu 15 listopada 2015 roku doczekała się pięknego upamiętnienia w formie odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Poległych Partyzantów ufundowanego przez Gminę Jeżowe.

Warto po ten tekst sięgnąć, zwłaszcza w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, by pamiętać o Tych, którzy bronili grobelskich mieszkańców przed represjami Niemców w czasie wojny i o tych, którzy o Ich godne upamiętnienie zadbali.

Za zgodą Redakcji Tygodnika Sztafeta publikujemy skan z pełną treścią tego artykułu

groble pomnik sztafeta