Uczestników dożynek, w tym zwłaszcza rolników i leśników, powitał gospodarz dożynek, ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Pozdrawiając ich, bp Nitkiewicz podziękował im za głęboką wiarę i pełną wyrzeczeń pracę, które jak podkreślił, od wieków budują Kościół i Polskę.

 

Dożynki zorganizowano na rekreacyjno-sportowym terenie „Błękitny San” w Ulanowie w dniu 19 sierpnia 2018r. Ich głównym punktem była Msza Święta, której przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, delegat konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. Towarzyszyli mu ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski oraz liczna grupa kapłanów. Dożynki połączone były z obchodami 200-lecia sandomierskiej diecezji. Słowo Boże do zebranych wygłosił bp Edward Białogłowski.

Bp Edward Białogłowski zwrócił uwagę na rolę rolników, którzy przez swoją ofiarną pracę współpracują ze Stwórcą i służą całej społeczności ludzkiej. - Dzisiaj przychodzicie, aby podziękować Panu Bogu za plony. W wielu wymiarach bardzo obfite. Ale niestety za obfitość nie otrzymujecie sprawiedliwej i proporcjonalnej zapłaty. Modlimy się dzisiaj za polityków, abyście dzięki ich interwencji mogli sprzedawać owoce waszego trudu po sprawiedliwych cenach czyli według kryterium opłacalności – mówił kaznodzieja. Bp Białogłowski odniósł się również do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Rok bieżący w naszej Ojczyźnie jest dziękczynieniem za Matkę Polskę. Dziękujemy Panu Bogu za każde dobro, które otrzymujemy w naszej Ojczyźnie. Dziękujemy za nasz ojczysty dom, za wartości duchowe oraz za dobra materialne. Bądźmy odpowiedzialnymi synami i córkami naszej Matki Polski. Nigdy nie ubliżajmy Polsce - apelował hierarcha.

Bp Edward Białogłowski poświęcił również kilkadziesiąt dożynkowych wieńców.

W dożynkach uczestniczyła też liczna reprezentacja rolników z gminy Jeżowe na czele z jej władzami: Mirosławem Bajkiem - Przewodniczacym Rady Gminy Jeżowe i Markiem Stępakiem - Wójtem Gminy Jeżowe.
Wieńce z Gminy Jeżowe przywiezione na dożynki zostały przygotowane i wykonane w sołectwach: Groble, Jeżowe-Zagościniec, Jeżowe-Kameralne, Jeżowe-Podgórze, Cholewiana Góra, Stary Nart a Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Jeżowskiej "Jeżowianie" wykonało wieniec reprezentujący Jeżowe-Centrum.

Miłym akcentem dla naszej gminy zakończył się konkurs na sołtysa roku zorganizowany przez Tygodnik Sztafeta, w którym Sołtys Grobel - Barbara Fusiek zajęła III miejsce. Ponadto gospodarze Edward i Danuta Pikor ze Starego Nartu zostali wyróżnieni przez KRUS i wręczono im odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Ponadto nagrodę dla zdolnych uczniów z gmin w powiecie niżańskim, ufundowaną przez Wójta Gminy Jeżowe otrzymała Martyna Rębisz, uczennica oddziału gimnazjalnego w PSP w Starym Narcie.
W programie artystycznym zarezerowowanym dla naszej gminy wystąpiła Kapela Ludowa "Jeżowianie" 

Nie poszczęściło się natomiast przedstawicielom naszej gminy w konkursie wieńca dożynkowego i konkursie kulinarnym, w których nasi reprezentanci nie otrzymali żadnych nagród.

W artykule wykorzystano relację z dożynek diecezjalnych za tygodnikiem Gość Niedzielny

Fotografie: Gminne Centrum Kultury w Jeżowem