W kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Groblach od początku października do dnia szesnastego, czyli wyboru Karola Wojtyły na papieża, trwała akcja MARATON PAPIESKI pod hasłem „Jan Paweł II do Polaków w 40 – tą rocznicę pontyfikatu”.

Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym nauczania papieskiego. Honorowy patronat objęła Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach mgr Anna Piędel, której bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Jan Paweł II był nam przewodnikiem, nauczycielem i ojcem. Przez tysiąc lat polskiej historii nie było nikogo, kto by w tak wielkim stopniu zyskał autorytet i miłość rodaków. Nie zawsze Go słuchaliśmy, nie zawsze stawaliśmy na wysokości zadania, ale w gruncie rzeczy wiedzieliśmy, że to On ma rację. Był nam prorokiem na trudne czasy…

Nie ma Go już wśród nas żywych, ale społeczność grobelska ma Wielkiego Orędownika w niebie, jest przecież patronem szkoły, gdzie wychowują się młode pokolenia. To młodzież odczytuje wybrane przez ks. proboszcza Bartosza Rachwała, fragmenty najistotniejszych homilii. Słowa, które Ojciec Święty wypowiedział do nas od pierwszej pielgrzymki w 1979 roku do ostatniej w 2002 mają formę zamkniętego przesłania, kompletnego duchowego testamentu dla Polaków. Od „bierzmowania” w 1979 na krakowskich Błoniach i słynnych słowach z placu Zwycięstwa w Warszawie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” po zawierzenie Bożemu Miłosierdziu w 2002r.  w krakowskich Łagiewnikach. W tych kilkuset homiliach i przemówieniach Papież powiedział do nas wszystko, co najważniejsze, i to na różnych poziomach: wiary, moralności, ale także narodowej, historycznej tożsamości.

Nasze pokolenie ma wyjątkowe szczęście. Mamy ogromne duchowe dziedzictwo, które zostawił nam Jan Paweł II. Mało tego. Polski Papież o nas zadbał! Pozostawił gotowy program, receptę na życie, mapę z moralnymi drogowskazami. Przyjrzyj się im i przyjmij je. Od tego zależy przyszłość nas i naszego kraju.

Informacja nadesłana z parafii Groble