11 maja 2018 r. w Zespole Szkół w Jacie odbył się II Gminny Konkurs Historyczny dla klas IV – VII szkoły podstawowej pod hasłem „Polska Jagiellonów”.  Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze szkół w Jeżowem Centrum, Jeżowem Kameralnem, Jeżowem Podgórzu, Cholewianej Górze, Starym Narcie, Groblach i Jacie.

Uczniowie pisali godzinny test składający się z 15 zadań, za które można było uzyskać 80 punktów. Sprawdzał on nie tylko wiedzę uczniów z zakresu znajomości wydarzeń, pojęć i chronologii historycznej z czasów Polski Jagiellonów, ale również umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji - ilustracji i mapy oraz umiejętność analizy i interpretacji tekstów źródłowych.
I miejsce zajęła Katarzyna Serafin (PSP Jata, opiekun Anna Partyka), II miejsce wywalczyła Kinga Rurak (PSP Cholewiana Góra, opiekun Stefania Kapic), III miejsce zajął Michał Kołodziej (PSP Jeżowe Centrum, opiekun Magdalena Bajek). Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek, dyplomy, drobne upominki oraz książki historyczne „Abecadło wolnych dzieci” Artura Oppmana.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, które wręczyła dyrektor szkoły Stanisława Ligas. Pogratulowała uczniom dużej wiedzy historycznej oraz życzyła dalszych sukcesów w nauce. Podziękowała nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz organizatorom.
Konkurs został zorganizowany przez Annę Partyka i Magdalenę Siorek i wpisuje się w przygotowania szkoły do obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.