W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach od 5 do 9 listopada na terenie szkoły w Starym Narcie obchodzono Tydzień Niepodległości, w czasie którego zorganizowano wiele akcji tematycznie związanych z Polską i jej historią.

 Dla wszystkich uczniów przygotowano Szkolny Konkurs Plastyczno – Literacki: „Laurka urodzinowa dla Polski”. Z wszystkich prac przygotowano wystawę, którą można obejrzeć na szkolnym korytarzu. Najmłodsi uczniowie – przedszkolaki oraz klasa „0”, przygotowali flagę Polski z serc, na której znalazły się ilustracje obrazujące, co kojarzy im się z naszą ojczyzną. Uczniowie ci obejrzeli również przygotowane prezentacje multimedialne i filmiki, wprowadzające ich w tematykę radosnego świętowania rocznicy niepodległości. Starszym natomiast przedstawiono dwie prezentacje przygotowane przez uczniów klasy VIII pt. „Bohaterowie wolności” oraz „Wycieczka po Polsce”.
    W środę, 7 listopada, uczennice klasy VI przygotowały kurs tańca dla swoich młodszych kolegów, z którymi ćwiczyły kroki i układy poloneza. W tym dniu odbył się również „Bieg Niepodległości”.
 W czwartek, 8 listopada, zorganizowano dla uczniów klas VII – III gimnazjum quiz dotyczący naszej historii, kultury, geografii i sportu pt. „Sto pytań na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Cała społeczność uczniowska uczestniczyła również w „Marszu Niepodległości”, w czasie którego złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie żołnierzy poległych podczas wojny.  
    9 listopada odbył się dwa finały konkursów szkolnych: recytatorskiego pt. „Gdy myślę: Ojczyzna…” oraz wokalno – instrumentalnego pt. „Moja Niepodległa Ojczyzna”. Nagrody dla zwycięzców współfinansowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Stary Nart w ramach realizowanego projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia”.
    W tym dniu zorganizowano również akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą zakończono odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pamiątkowym zdjęciem całej społeczności uczniowskiej z dyrektorem i nauczycielami.
Przez ostatni miesiąc na terenie szkoły gromadzono materiały do „Kapsuły Czasu”, która została zakopana na terenie podwórka szkolnego, by następne pokolenia dowiedziały się, jak żyło się w 2018 roku. Ponadto na korytarzu szkolnym i we wszystkich klasach powstały tematyczne gazetki ścienne pt. „Kącik młodego Polaka”.
    W organizację poszczególnych akcji aktywnie włączyli się wszyscy nauczyciele oraz panie należące do Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Stary Nart.

Tekst i fotografie nadesłane przez PSP Stary Nart