W dniu dzisiejszym po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

 
Dokładnie tego dnia, 70 lat temu, w  więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesie WiN ppłk Łukaszu Cieplińskim i jego współpracownikach Józefie Batorym, Mieczysławie Kawalcu, Franciszku Błażeju, Adamie Lazarowiczu, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.  Ich postawa to świadectwo męstwa, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.


Wyklęci bohaterowie odegrali niezwykle ważną rolę na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto w tym dniu pochylić się nad prześladowanymi i pomordowanymi Żołnierzami Polskiego Podziemia Niepodległościowego, uczcić ich pamięć i oddać hołd.


Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym skierował do Sejmu prezydent Lech Kaczyński w 2010 r. Była to odpowiedź na liczne postulaty środowisk kombatanckich, stowarzyszeń patriotycznych i innych osób domagających się upamiętnienia tych, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została uchwalona przez Sejm w 2011 roku.