W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. Organem zarządzającym państwem podczas stanu wyjątkowego była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Na jej czele stanął Wojciech Jaruzelski.

 

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego władze wydały szereg rozporządzeń i zarządzeń ograniczających na czas jego trwania prawa i wolności obywatelskie. Łączność telefoniczna została przerwana, a następnie jawnie ją kontrolowano. Korespondencja podlegała cenzurze. Wprowadzono godzinę milicyjną oraz zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach. Zawieszono, a następnie rozwiązano wszystkie związki zawodowe, zdelegalizowano część organizacji społecznych. Do zmilitaryzowanych zakładów pracy wprowadzono komisarzy wojskowych. W całym kraju wybuchły strajki, które były brutalnie tłumione. Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Te dramatyczne wydarzenia trwale zapisały się w historii Polski.

  

Od 2002 r., 13 grudnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Złóżmy hołd bohaterskim obrońcom naszego państwa.

Cześć Ich pamięci!

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego.

Internauci mogą również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/