Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jeżowem w tym roku zorganizowane zostały w dniu 5 marca 2023 w Nowym Narcie.  Uroczystości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka zostały zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem przy współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Narcie.


Honorowymi gośćmi uroczystości byli Kombatanci i Przedstawiciele Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Rzeszowa oraz Stalowej Woli: ppłk Stefan Michalczak – prezes koła, por. Władysław Koziarz, Bogusław Soboń – przewodniczący komisji rewizyjnej koła, Maria Czosnek – członek komisji rewizyjnej, Marek Rzucidło – członek zarządu, Łukasz Pompa– sekretarz zarządu Koła ŚZŻAK w Rzeszowie oraz Zbigniew Markut – prezes Koła Stalowa Wola - Nisko ŚZŻAK, Władysław Potocki.

W wydarzeniu uczestniczyli także: Marek Stępak – wójt gminy Jeżowe, Robert Bednarz – starosta powiatu niżańskiego, Michał Wasyliszyn – z-ca wójta,  Marian Koc – przewodniczący Rady Gminy Jeżowe, bryg Andrzej Kołodziej – komendant PSP w Nisku, przedstawiciele wojska, policji, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek administracyjnych, prezesi jednostek OSP z terenu gminy oraz mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się zbiórką o godzinie 10.30 na parkingu przed OSP Nowy Nart skąd w asyście Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych i harcerzy udano się do Kościoła Parafialnego p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie. Tam odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji obrońców ojczyzny Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył ks. proboszcz Adam Stachowicz. Następnie został zaprezentowany program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starym Narcie ukazujący sylwetki Żołnierzy Wyklętych – przedstawicieli antykomunistycznego podziemia. Po zakończonej modlitwie uczestnicy obchodów przeszli ponownie na parking przed remizą OSP. Zaproszeni goście udali się na krótką przerwę i poczęstunek do remizy.

W ramach obchodów dnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowany został Bieg Tropem Wilczym, który na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń. Jest to już XI edycja tego ogólnopolskiego biegu, a 8 zorganizowana w naszej gminie.  Cieszy się dużą popularnością, uczestniczą w nim zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i innych miejscowości z terenu województwa podkarpackiego.

W tym roku do biegu organizowanego w gminie Jeżowe zapisało się około 200 uczestników. Po odebraniu pakietów biegacze zgromadzili się na linii startu. Tradycyjnie do biegu zagrzewał ich niezawodny konferansjer Jerzy Horodecki.  Punktualnie o godzinie 13.00, na sygnał dany przez wójta Marka Stępaka, biegacze ruszyli w trasę liczącą 1963 m, przebiegającą przez uliczki miejscowości Nowy Nart i aleję w Parku Dworskim. Trasę zabezpieczali strażacy OSP Nowy Nart i OSP Stary Nart. Nad prawidłowym przebiegiem biegu czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Jacek Dąbek i Zbigniew Chowaniec.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale z rąk wójta gminy Jeżowe Marka Stępaka, starosty powiatu niżańskiego Roberta Bednarza, przewodniczącego Rady Gminy Jeżowe Mariana Koca oraz radnych:  Mirosława Bajka i Andrzeja Kołodzieja.

Klasyfikacja biegaczy wygląda następująco:

Kategoria mężczyzn:

1 miejsce: Marek Wołoszyn z Jarocina

2 miejsce: Piotr Błądek z Kamienia

3 miejsce: Mariusz Turczyn z Majdanu Królewskiego

Kategoria kobiet:

1 miejsce: Anna Sojka z Zarzecza

2 miejsce: Klaudia Dębiak z Cholewianej Góry

3 miejsce: Magdalena Sojka z Zarzecza

Najmłodsza uczestniczka biegu – Oliwia Kozioł z Korabiny

Najmłodszy uczestnik biegu – Ksawery Bolka z Krzywd

Najstarsza uczestniczka biegu – Alina Kazio ze Stalowej Woli

Najstarszy uczestnik biegu – Eugeniusz Węglowski z Sokołowa Małopolskiego

Z powodu niesprzyjającej pogody dekoracja zwycięzców odbyła się w remizie. Po wręczeniu statuetek dla biegaczy głos zabrali przedstawiciele Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Rzeszowa. Pan Ppłk Stefan Michalczak podziękował za zaproszenie i podzielił się wspomnieniami z okresu II Wojny Światowej, kiedy jako młody żołnierz walczył w oddziałach Armii Krajowej. Wójt gminy Jeżowe Marek Stępak wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jeżowe Marianem Kocem wręczyli Panu Stefanowi w podziękowaniu za obecność, a także z okazji niedawnego awansu na stopień podpułkownika i 102. rocznicy urodzin kwiaty i symboliczne upominki. Pozostali goście ze związku AK także zostali uhonorowani dyplomami z podziękowaniem i prezentami.

Na zakończenie uroczystości wójt gminy Jeżowe Marek Stępak podziękował za zorganizowanie obchodów: dyr. Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem Zbigniewowi Bednarz oraz pracownikom,  prezesowi OSP Nowy Nart Szczepanowi Kopeć i pozostałym druhom strażakom, a KGW Dworzanki za przygotowanie poczęstunku.