Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest szczególnie ważnym dniem w roku liturgicznym. Zostało ono ustanowione przez papieża Sylwestra I w IV wieku. W Polsce obchodzono je już w średniowieczu. Święto Wniebowzięcia jest również dniem wolnym od pracy. W dniu Matki Boskiej Zielnej wierni udają się do kościołów, gdzie odbywają się msze święte. Wierni święcą zioła, kwiaty, owoce i zboże.

 

Zgodnie z legendą „po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty”. Z tego powodu Matka Boska Zielna w naszej kulturze jest patronką ziemi i roślinności. W podziękowaniu za opiekę - Polacy święcą niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje.

Matka Boska Zielna jest świętem radosnym, ale także refleksyjnym. W tym dniu wierni dziękują Matce Bożej za opiekę i wstawiennictwo. Modlą się o błogosławieństwo dla siebie i swoich bliskich. Święto to jest obchodzone w całym kraju, zarówno w miastach, jak i w wsiach. Matka Boska Zielna jest symbolem nadziei, miłości i opieki. Jest patronką Polski i Polaków.