W dniu 12 lutego  został uroczyście poświęcony przez ks. proboszcza Andrzeja Kołcza i oddany po kapitalnym remoncie, obiekt Gminnego Ośrodka Zdrowia w Jeżowem. Uroczystość miała miejsce w budynku ośrodka zdrowia z udziałem władz gminy Jeżowe, kadry medycznej, wykonawcy remontu, inspektorów nadzoru i zaproszonych gości.

 

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Wójta Gminy Jezowe Marka Stępaka - inicjatora i pomysłodawcy remontu Gminnego Ośrodka Zdrowia, który przybliżył licznie zebranym gościom historię starań oraz całość procesu inwestycyjnego kilkudziesięcioletniego i znajdującego się w bardzo złym stanie technicznym budynku ośrodka zdrowia: „Długo oczekiwaliśmy na ten moment i wszyscy wiemy jak ten budynek wyglądał, ile trzeba było czasu, jakie trudne i odpowiedzialne decyzje trzeba było podjąć, by przeobrazić go w ten piękny i funkcjonalny obiekt, który widzimy dzisiaj”.

Przypomniał, że kilka lat temu za kwotę około 1 miliona złotych przez firmę Eugeniusza Drabika została wykonana termomodernizacja i dach budynku, poprawione otoczenie, zbudowany parking i winda dla osób niepełnosprawnych. Natomiast w czasie trwającego obecnie od 10 miesięcy remontu wykonane zostały wszystkie prace remontowe i modernizacyjne wewnątrz budynku, począwszy od wykonania wszystkich instalacji, (w tym wentylacji mechanicznej, której wykonanie okazało się koniecznością już po rozpoczęciu remontu) przebudowy i kapitalnego remontu wszystkich pomieszczeń ośrodka przeprowadzonych na 3 kondygnacjach budynku i w części piwnic. Te prace remontowe kosztowały 1 milion 200 tys. złotych i zostały zrealizowane przez firmę Famark Krzysztofa Markowicza, któremu wójt podziękował za włożenie maksimum talentu i umiejętności w tak perfekcyjne wykonanie remontu ośrodka.

Szczególne podziękowania wójt skierował do radnych Rady Gminy Jeżowe, którzy w całym procesie inwestycyjnym odpowiedzialnie i decyzyjnie wspierali remont, tworząc przepisy prawa lokalnego i zabezpieczając środki finansowe na jego wykonanie. Przeprowadzony remont pozwoli na pracę w bardzo komfortowych warunkach już pracującym lekarzom Podstawowej Opieki Zdrowotnej, opiece ginekologiczno-położniczej, kadrze pielęgniarskiej i administracyjnej, a także umożliwi uruchomienie kilku gabinetów na parterze budynku, gdzie będą świadczone usługi stomatologiczne i specjalistyczna opieka medyczna.

Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe Mirosław Bajek nie krył radości i dumy z faktu, że samorząd gminy Jeżowe, trafnie rozeznając oczekiwania mieszkańców gminy i środowisk medycznych, w uchwale budżetowej na 2017 rok zabezpieczył środki finansowe na sfinansowanie kapitalnego remontu Gminnego Ośrodka Zdrowia i na modernizację świetlicy Jeżowe Błądki, gdzie na czas remontu zorganizowano gabinety lekarskie, by mieszkańcy gminy mieli zapewniony ciągły i trwały dostęp do usług opieki medycznej: „Jako radni naszej gminy rozumiemy, że Samorząd również odpowiada za zdrowie mieszkańców, a leczenie chorych powinno się odbywać w godnych warunkach. Dlatego też cieszymy się dzisiaj, że udało nam się ukończyć tę wielką inwestycję całkowicie sfinansowaną z własnych środków”


Starosta Niżański Robert Bednarz, jeden z honorowych gości uroczystości, we własnym imieniu i Samorządu Powiatu Niżańskiego złożył serdeczne gratulacje i okolicznościowy list na ręce Wójta Gminy Jeżowe i Samorządu gminy za tak sprawne i profesjonalne przeprowadzenie remontu wraz z równoległym zapewnieniem opieki medycznej w budynku zastępczym.

W uroczystości brali udział wszyscy lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (Teresa Królikowska, Dorota Rutkowska, Wit Danecki, Jan Dziewic i pielęgniarka środowiskowa Teresa Sołtys) W imieniu całej kadry medycznej i własnym, podziękowania władzom gminy złożyła Teresa Królikowska: „Bardzo serdecznie chciałam podziękować władzom gminy Jeżowe, przede wszystkim radnym, wójtowi i wicewójtowi, wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu projektu i przeprowadzeniu remontu, za serce, za to że wzięli pod uwagę oczekiwania naszych pacjentów. Dzięki temu w godnych warunkach będziemy mogli leczyć pacjentów.”

Po tej części formalnej nastąpiło uroczyste poświęcenie, najpierw krzyży przeznaczonych do zawieszenia w budynku, następnie wszystkich pomieszczeń Gminnego Ośrodka Zdrowia. Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Kołcz, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeżowem (Kameralne), parafii na której terenie znajduje się ośrodek zdrowia. Ksiądz proboszcz przygotował też okolicznościowe modlitwy i specjalne błogosławieństwo dla wszystkich tych, którzy w ośrodku zdrowia będą pracować i pomagać chorym, jak i dla wszystkich tych, którzy z tej pomocy i leczenia będą korzystać. Tę modlitwę i błogosławieństwo udzielali także dwaj pozostali obecni na uroczystości księża proboszczowie: ks. prałat Kazimierz Lęcznar – emerytowany proboszcz parafii Groble i ks. Grzegorz Stępień – proboszcz parafii Cholewiana Góra.

Ostatnim i zaszczytnym elementem programu uroczystości było przecięcie biało-czerwonej wstęgi, do którego oprócz władz i samorządowców gminy Jeżowe zaproszeni zostali: wykonawca remontu Krzysztof Markowicz, inspektorzy nadzoru Stanisław Siek i Andrzej Tarczyński, kapłani, lekarze i goście honorowi uroczystości.

Po tej ceremonii wszyscy mogli już swobodnie obejrzeć pięknie wyremontowane pomieszczenia ośrodka zdrowia, podzielić się swoimi pierwszymi wrażeniami i cieszyć się, że tak ważna dla ochrony zdrowia w naszej gminie inwestycja została zrealizowana i zakończona. Zwiedzającym, czas umilali muzycy kapeli ludowej „Jeżowianie” i towarzysząca im grupa śpiewacza młodych i zdolnych Lasowiaczek, racząc gości muzyką, śpiewem i pięknem lasowiackiego folkloru. Goście mogli też skosztować regionalnych „pyszności”, po mistrzowsku przygotowanych przez kucharki Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum.

Fotografie z uroczystości można zobaczyć w galerii zdjęć