W dniu 4 marca 2018 w Jeżowem odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jeżowem. Obchody zostały zorganizowane przez Gminne Centrum  kultury w Jeżowem pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka.

 

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego z Prezesem kpt. Stefanem Michalczakiem na czele. Pozostały skład delegacji to: kpt. w st. spocz. Władysław Kamecki, kpt. w st. spocz. Edward Sarna, por. w st. spocz. Władysław Koziarz, Antoni Barnat, Maria Czosnek członek ŚZŻAK, Bogusław Soboń - członek ŚZŻAK a także Zbigniew Markut przedstawiciel ŚZŻAK obwód Nisko - Stalowa Wola. Uroczystości zaszczycił swoją obecnością Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga

Na uroczystość przybyli także liczni goście: Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe Mirosław Bajek, Zastępca Wójta Gminy Jeżowe Stanisław Szot, Tomasz Kozak – radny powiatu niżańskiego, Ksiądz Mieczysław Kata, radni Gminy Jeżowe, dyrektorzy szkół, prezesi jednostek OSP, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy Gminy Jeżowe.

Uroczystość rozpoczęły się od zbiórki przed Gminnym Centrum Kultury, skąd Orkiestra Dęta gminy Jeżowe poprowadziła zgromadzonych do kościoła parafialnego w Jeżowem, gdzie odbyła się Uroczysta Msza Święta. Po zakończonej Mszy dalsza część uroczystości odbyła się w Remizie OSP Jeżowe. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, przywitał zaproszonych gości i w swoim przemówieniu podkreślił sens kultywowania pamięci o bohaterach powojennej konspiracji.

Następnie młodzieżą z naszej gminy zaprezentowała program artystyczny poświęcony żołnierzom Niezłomnym W tym krótkim ale doniosłym montażu słowno-muzycznym wzbogaconym prezentacją multimedialną, młodzież zaprezentowała sylwetki 10 najbardziej znanych bohaterów - Żołnierzy Niezłomnych.
Następnie zabrali głos przybyli na naszą uroczystość przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK w osobie miedzy innymi Prezesa kpt. Stefana Michalczaka, którzy swoimi wspomnieniami, przeżyciami z czasów konspiracji podzieli się z licznie zgromadzonymi uczestnikami akademii. Głos zabrał także Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Jeżowe wręczył podziękowania i upominki dla kombatantów członków Światowego Związku Żołnierzy AK, którzy nie kryli wzruszenia i dziękowali za zaproszenie na uroczystości.

Drugą i główną częścią jeżowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był oczekiwany przez ponad 70 uczestników Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” – Jeżowe 2018. Bieg ten był zorganizowany przez GCK już po raz czwarty w naszej gminie w ramach VI edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” którego ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Bieg odbył się w całej Polsce oraz za granicą w niedzielę 4 marca. Wzięło w nim udział w sumie 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą.

Do uczestników i organizatorów tegorocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" okolicznościowy list skierował Prezydent Andrzej Duda

Treść listu Prezydenta RP do pobrania

Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.
Częścią pakietu startowego był też medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom podziemia niepodległościowego z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też Bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania ze wspaniałymi Gośćmi. Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest zaś bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.
W jeżowskim biegu wzięło udział ponad 70 biegaczy z terenu naszej gminy oraz okolic. Najlepsi biegacze pokonali trasę 1963 metrów w nieco ponad 6 minut.

Zwycięzcy biegu "Tropem Wlczym":
Kat mężczyzn
1. Marcin Nowak - Stalowa Wola - 6.10
2. Piotr Stasiowski - Brzóza Królewska – 6.17
3. Tomasz Kopeć - Jeżowe - 6.19

Kat. kobiet
1. Weronika Ligas - Jata - 7,29
2. Klaudia Dębiak - Cholewiana Góra - 7.43
3. Patrycja Błądek - Jata - 8.45

Wszyscy uczestnicy otrzymali na mecie pamiątkowe medale a zwycięzcy otrzymali w kategorii kobiet i mężczyzn pamiątkowe dyplomy oraz statuetki od wójta Marka Stępaka i posła Mieczysława Miazgi. Najmłodsi i najstarsi uczestnicy biegu także zostali uhonorowani pamiątkową statuetką.

Na zakończenie wójt podziękował tym którzy bezinteresownie włączali się w pomoc przy organizacji: Marii Kopacz za przygotowanie programu artystycznego, młodzieży biorącej w niej udział, Jerzemu Horodeckiemu z poprowadzenie uroczystości, nauczycielom WF: Jackowi Dąbek i Piotrowi Błądkowi za pomoc przy organizacji biegu, strażakom OSP Jeżowe, za zabezpieczenie trasy biegu, Orkiestrze Dętej i Pocztom Sztandarowym, oraz dyrektorowi i pracownikom Gminnego Centrum Kultury za sprawne zorganizowanie uroczystości.