Dzisiaj 20 czerwca, Polska obchodzi Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który stanowi ważną część naszej historii narodowej. To szczególne święto upamiętnia powstania śląskie, które miały miejsce w latach 1919-1921 na terenach Górnego Śląska.


Powstania śląskie były zrywem narodowym i walką o niepodległość regionu, który w wyniku podziału powojennego Europy znalazł się pomiędzy Polską a Niemcami. Ludność śląska, o różnorodnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym, pragnęła samostanowienia i przynależności do kraju, z którym czuła więź

 
Właśnie 20 czerwca 1922 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu plebiscytu na Górnym Śląsku, który miał zadecydować o przynależności tych ziem. Jednak jeszcze przed nim, 20 czerwca 1919 roku, wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Było ono odpowiedzią na próby aneksji Górnego Śląska przez Niemcy i stanowiło wyraz tęsknoty mieszkańców za wolnością i niepodległością.
Powstania śląskie trwały aż do 1921 roku, przynosząc wiele ofiar i zniszczeń. Były to trudne i krwawe walki, które ostatecznie doprowadziły do ustalenia granic między Polską a Niemcami na Górnym Śląsku w wyniku trzeciego powstania śląskiego. Decyzja ta umożliwiła większości mieszkańców wyrażenie swojej przynależności narodowej.

 
Dlatego też Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma dla nas ogromne znaczenie. Obchodzimy go, aby uczcić bohaterstwo i poświęcenie tych, którzy walczyli o wolność i przynależność do Polski. To również okazja do refleksji nad naszą historią i tym, jak ważne jest poszanowanie różnorodności kulturowej i narodowej.


W dniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbywają się uroczystości, msze, a także wydarzenia kulturalne i historyczne, które przypominają nam o tym ważnym okresie w naszej przeszłości. Jest to czas, kiedy z dumą i szacunkiem oddajemy hołd bohaterom powstań śląskich oraz manifestujemy jedność i solidarność jako naród.