Tegoroczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Jeżowe rozpoczęły się od przemarszu Pocztów Sztandarowych Szkół i Jednostek OSP, wraz z harcerzami i zaproszonymi gośćmi w akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Jeżowe do Kościoła Parafialnego. 

O godz 10.00 została odprawiona Uroczysta Koncelebrowana Msza Św . w intencji Ojczyzny. Po Mszy Świętej  uczestnicy przeszli w akompaniamencie orkiestry na Cmentarz Parafialny pod Pomnik Poległych.  Po modlitwach za zmarłych odprawionych przez ks. Proboszcza Jana Kardasia, delegacje Solidarności RI z przewodniczącym Tadeuszem Kopacz i Gminy Jeżowe na czele z zastępcą Wójta Michałem Wasyliszynem i Przewodniczący Rady Gminy Marianem Kocem, złożyli wieńce pod Pomnikiem Poległych.

 

Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta  Niepodległości w Gminie Jeżowe odbyła się o godz. 15.00 w budynku Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi: zastępca Wójta Gminy Jeżowe Michał Wasyliszyn, Przewodniczący Rady Gminy Marian Koc, Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, Radni Gminy Jeżowe i dyrektorzy szkół. Program został przygotowany przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem i Samorządową Szkołę Muzyczną w Jeżowem. Akademię rozpoczął koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli SSM z Jeżowego pod kierunkiem dyrektora Marka Sękiela,  chór dyrygowany był przez Agnieszkę Tomaszek. Następnie wystąpiła Kapela Ludowa Jeżowanie pod kierunkiem Marii Kopacz, kapela wykonała kilka patriotycznych pieśni. Na zakończenie odbył się koncert dzieci i młodzieży z Grupy Wokalnej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, prowadzonym przez instruktorkę Katarzynę Rokoszyńską. Akademia zgromadziła dość liczną publiczność, która świętowała razem z wykonawcami kolejną 105 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Trzecia część obchodów to tradycyjne już piąte z kolei Ogniska Niepodległości. Impreza została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Parku Gminnym, a rozpoczęły się o 18.00. Atrakcyjność tej imprezy jest niewątpliwa, czego dowodem jest bardzo duża liczba uczestników, z każdym rokiem coraz większa. Imprezę poprowadził już po raz trzeci i zrobił to doskonale Tadeusz Kopacz. Przebywając na tej imprezie, rozmowami, wsłuchaniem się w komentarze prowadzącego, wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych mogliśmy poczuć wspólnotę, to że jesteśmy jednym narodem i jak jest ważna dla nas Wolna i Niepodległa Ojczyzna. Można było ogrzać się przy ogniskach, napić ciepłej herbaty i zjeść kiełbaskę. Na zakończenie jak zwykle odbył się imponujący pokaz fajerwerków.

 

Tegoroczne obchody odbyły się jak co roku pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka.

Ogniska zostały zorganizowane przy współpracy z Jednostką OSP Jeżowe, oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej w Jeżowem. Dziękuję Dyrektorowi ZGK Jeżowe Markowi Kamińskiemu i Prezesowi OSP Jeżowe Leszkowi Rogala za pomoc. Dziękuję także pracownikom GCK zaangażowanym w organizację uroczystości oraz wszystkim którzy przyczynili się do realizacji obchodów.