1 marca 2024 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – dzień poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. 

Przywracając pamięć o wydarzeniach sprzed 73 lat, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Symboliczna data 1 marca przypomina nam dramatyczne wydarzenia z 1951 roku, kiedy to w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość strzałem w tył głowy. Ich oddanie i poświęcenie stanowi niezatarty ślad w historii naszego kraju. Niech obchody tego doniosłego dnia staną się nie tylko wyrazem naszej wdzięczności i szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności naszego kraju, lecz także momentem refleksji nad wartościami, które są fundamentem naszego społeczeństwa.

Wójt Gminy Jeżowe, Marek Stępak, serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Jeżowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 3 marca 2024 roku. Niech to wydarzenie będzie okazją do wspólnego oddania hołdu bohaterom.