3 marca 2024 r. w Jeżowem odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizowane przez Gminne Centrum Kultury uroczystości, pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka, zgromadziły wielu mieszkańców oraz gości z regionu.

 

W wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Z-ca wójta Michał Wasyliszyn, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola z prezesem Koła Zbigniewem Markutem na czele, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku bryg. Andrzej Kołodziej, Sekretarz Gminy Kamień Jerzy Bednarz, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół oraz kierownicy jednostek administracyjnych.

 

Inauguracja uroczystości rozpoczęła się od zgromadzenia przed Gminnym Centrum Kultury, skąd w asyście Orkiestry Dętej, poczty sztandarowej ze Szkół i Jednostek OSP oraz harcerzy nastąpił uroczysty przemarsz do Kościoła parafialnego w Jeżowem. Po mszy świętej, część oficjalna przeniosła się do Remizy OSP Jeżowe, gdzie kontynuowano uczczenie pamięci żołnierzy wyklętych poprzez prezentację programu muzyczno-słownego. Wspaniały występ, który był efektem wielogodzinnej pracy i oddania artystów, nie tylko zachwycił obecnych gości, jak również głęboko poruszył. Ich zaangażowanie oraz staranność w każdym detalu były wyrazem szacunku dla bohaterów narodowych i ich niezłomnej postawy. Nie sposób nie docenić ogromnego wkładu w sukces tego przedstawienia. Słowa uznania kierujemy do Pani Marii Kopacz, reżyser przedstawienia.

 

Po emocjonalnym występie nastąpił długo wyczekiwany Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Tegoroczna edycja biegu, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na starcie zgromadziło się 178 osób, gotowych do pokonania trasy o długości 1963 metrów, symbolizującej rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. W biegu uczestniczyli zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i innych miejscowości. Dla każdego z nich przygotowane zostały pamiątkowe medale, które są symbolem ich wysiłku i determinacji.

Na zakończenie uroczystości, Wójt Gminy, Marek Stępak, wyraził wdzięczność za profesjonalną organizację obchodów. Szczególne podziękowania skierował do dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Zbigniewa Bednarza, oraz wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Wyniki biegu dostępne na stronie: https://gckjezowe.pl/wyniki-tropem-wilczym-biegu-pamieci.../

 

Kategoria mężczyzn:

 

  1. Marek Wołoszyn – Jarocin
  2. Rafał Kopeć – Jeżowe
  3. Piotr Barszczyński – Jarocin

 

Najmłodszy: Dominik Chadzak – Krzywdy

Najstarszy: Eugeniusz Węglowski – Sokołów Małopolski

 

Kategoria kobiet:

 

  1. Małgorzata Siembida – Borki
  2. Anna Sojka – Zarzecze
  3. Agnieszka Niecikowski – Kamień

 

Najmłodsza: Hanna Chadzak – Krzywdy

Najstarsza: Wanda Błądek – Jeżowe

 

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję biegu, która z pewnością będzie równie emocjonująca i pełna wrażeń!